Spotkanie z pisarką

4 października 2018 r. gościliśmy w naszej szkole po raz drugi pisarkę Renatę Piątkowską, autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży, utytułowaną licznymi nagrodami literackimi i uhonorowaną Orderem Uśmiechu. Tym razem Renata Piątkowska przybliżyła nam postać Ireny Sendlerowej, bohaterki jednej  z ostatnich  swoich  książek pt. „Wszystkie moje mamy”. Ukazała pełne oddania i poświęcenia życie Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny, współdziałając z innymi, uratowała z getta ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Autorka w bardzo wymownych, czasem wzruszających, a czasem tragicznych obrazach ukazała nam ludzkie dramaty i heroizm tych, którzy poświęcali się dla ratowania innych. Ten dramatyzm w dobitny sposób oddała towarzysząca pisarce lektorka, Elżbieta Malwina Kożurno.

Podczas tego spotkania przekonaliśmy się, że bohaterka książki Renaty Piątkowskiej, Irena Sendlerowa swoim życiem potwierdziła prawdę zawartą w  wypowiedzianych przez siebie słowach: Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Było to pouczające spotkanie, zarówno z dobrą literaturą, jak i z tragiczną historią okresu II wojny światowej.

Opr. Krystyna Świerczyńska